Jelena Stanušić iz Kraljeva je jedna od onih žena koje u tišini stvaraju magiju. Završila je srednju Umetničku školu u Kraljevu, smer likovni tehničar. I iako ponekad uzme četkicu i boje, uglavnom za svoju dušu, ipak je primetno da njena prava umetnost danas nastaje uz pomoć igle i konca.
Već sedam godina Jelena pravi ručno pletene i heklane igračke koje izgledaju kao da su sišle sa fabričke trake, samo što ove imaju dušu. Svaka nit koju isplete ima priču, a svaka igračka deluje kao da ima svoj karakter.

– Za heklanje igračaka sam se zainteresovala kada sam ostala trudna, pre 7 godina. Bila sam na trudničkom i poželela sam da radim nešto kako bih upotpunila svoje slobodno vreme. Počela sam malo po malo da heklam, prvo za svoje najbliže, za decu svog brata, moje dete, a onda su ljudi počeli da se interesuju za igračke i tako je počeo moj mali biznis. Mnogo je potrebno rada i vremena da se izdvoji za ovo, paranja iznova i iznova, Ja sam na internetu pronalazila tutorijale kako da započnem i kako da završim igračku. Dosta mi je i mama pomogla. Sada sam heklanje usavršila i sada dosta šema znam napamet – kaže nam na početku razgovora Jelena Stanušić.

Heklanje nije brz ili lak posao. Zahteva strpljenje, preciznost i dobar ritam ruku. Da bi nastala samo jedna igračka, često su potrebni sati rada, pogrešeni bodovi, raspleteni delovi i ponovni početak. Ali svaki završeni detalj vredi, jer se u svakoj petlji vidi vreme, trud i ljubav.
– Kod manjih igračaka mi je potrebno oko sat ili sat i po vremena, ali za neke veće igračke potrebno je 5,6, a nekad i 10 sati u kontinuitetu, dakle, da samo to radim i ništa drugo – objašnjava Jelena i dodaje da su deci nadraže igračke zeke, mede, kornjače, mace.
Kad hobi postane snaga
Za Jelenu, heklanje nije samo hobi. To je terapija. To je vreme za nju, za tišinu, za misli koje se slažu u ritmu konca.

– Ovo veoma relaksira i odmara mozak, oči i dušu. Najviše volim, kada dođem s posla i završim sve kućne obaveze, da sedne, skuvam kafu i polako da radim.
I ne smiruje samo heklanje nju, jer njene igračke unose radost u domove i srca, pa čak i kod njenog sedmogodišnjeg sina Alekseja, koji ne krije da voli da se igra maminim unikatnim čudima od konca i pletiva.
– Moja omiljena igračka je kornjača koju imam već 3 godine. Pomažem mami, pravim joj društvo dok radi – kaže nam sedmogodišnji Aleksej Stanušić.
Iako trenutno ovo nije njen primarni posao, Jelena sanja o tome da jednog dana otvori svoj prostor. Malu, toplu radnju punu boja, tekstura i osmeha dece koja biraju svog novog prijatelja sa police. Za sada, to je samo vizija, jer ulaganja su velika. Ali volja je tu. I strpljenje. I talenat. A to je već pola puta.



– Ja bih volela da ovo bude moj primarni posao koji bih radila od kuće i da mogu od njega da živim. Moram da istaknem da je interesovanje danas mnogo veće u odnosu na vreme kada sam počela ovim da se bavim. Međutim glavni problem su mi finansije, jer mi je potrebno mnogo da investiram. Treba mi lokal, odnosno prostor gde bih mogla da plasiram svoje rukotvorine. Tako da je to u ovom trenutku nemoguće, ali ja se nadam da ću u bližoj budućnosti da ostvarim tu moju želju i da u Kraljevu imamo takvu neku radnju sa ručnim radovima. Imam u planu i da asortiman proširim i ubacim dečju garderobu, pre svega džemperiće, heklane tanje pantalone, ali o tom potom – kaže Jelena.
Od igračaka do garderobe za najmlađe
U poslednje vreme, Jelena je otišla korak dalje, pa je počela da izrađuje i stvari za bebe. Planira da proširi asortiman i uđe u svet unikatne bebi garderobe, i tu joj ideja ne manjka. Samo joj treba još malo vremena i prilike.

Zvuči kao mala manufaktura snova, zar ne?
– U ponudi za sada imam zvečke u obliku različitih životinja, zatim patofnice za bebe od 0 do 3 meseca, najviše do godinu dana, heklano pamučno ćebence za bebe 60 x 80 cm, za koje mi je trebalo oko 2,5 meseca, jer nisam samo to mogla da radim – ističe Jelena.
Inspiracija za sve one koji čekaju “pravi trenutak”
U vremenu kada se mnogo toga brzo troši, kupuje na klik i baca još brže, Jelena vraća vrednost ručnom radu. Ona nas podseća da ono što se pravi polako, traje duže. Da ono što je napravljeno s ljubavlju, ima dušu. I to se vidi i oseti.
– Ovo je ručni rad i u svaku nit je utkano mnogo ljubavi, posvećeno je mnogo pažnje, vremena i truda. I u tome je razlika u odnosu na fabričke igračke. A i mnogo je duži vek trajanja – kaže Jelena.

I što je najvažnije, ova mlada mama nas podseća da ne moramo odmah imati sve uslove da bismo radili ono što volimo. Možemo da stvaramo u pauzama, posle posla, dok dete spava, kad uhvatimo trenutak. Možemo da gradimo svoj mali svet, konac po konac.
Ako si i ti neko ko sanja o tome da tvoj hobi postane posao – neka ti Jelena bude primer. Ne moraš da kreneš veliko. Dovoljno je da kreneš.
Više od hobija: 5 zanimljivosti o heklanju koje verovatno niste znali
1. Amigurumi: Japanska umetnost heklanih igračaka
Amigurumi je japanska tehnika pravljenja malih, heklanih ili pletenih punjenih igračaka. Reč “amigurumi” potiče od japanskih reči “ami” (što znači pleteno ili heklano) i “kurumi” (što znači umotano ili punjeno). Ova umetnost postala je popularna širom sveta početkom 2000-ih, a karakteriše je izrada simpatičnih i često antropomorfnih likova.
2. Terapeutski efekti pletenja i heklanja
Pored toga što omogućava izražavanje kreativnosti, pletenje i heklanje imaju i brojne mentalne benefite. Studije su pokazale da ove aktivnosti mogu smanjiti simptome anksioznosti i depresije, poboljšati fokus i pružiti osećaj postignuća. Ritmički pokreti igala ili kukica podstiču opuštanje i mogu delovati kao oblik meditacije.
3. Ekološki aspekt ručno rađenih igračaka
Ručno pletene ili heklane igračke često se prave od prirodnih materijala poput vune, pamuka ili bambusa, što ih čini ekološki prihvatljivijim u poređenju sa plastičnim igračkama. Ove igračke su dugotrajnije i mogu se prenositi s generacije na generaciju, smanjujući potrebu za masovnom proizvodnjom.
4. Pletenje igračaka kao pristupačan hobi
Izrada pletenih igračaka može biti ekonomičan način za ulazak u svet pletenja. Za razliku od većih projekata poput džempera, igračke zahtevaju manje količine prediva i mogu se završiti brže, što ih čini idealnim za početnike.
5. Knitting kao globalni trend među mladima
U poslednje vreme, mladi širom sveta sve više se okreću pletenju i sličnim “baka” hobijima kao načinu za opuštanje i bekstvo od digitalnog sveta. Ovi hobiji pružaju osećaj postignuća, kreativnosti i zajednice, doprinoseći mentalnom blagostanju.